Çağrı Destek Hattı : 444 9 228

Duyurular

» Tümünü Gör

Bize Ulaşın

Bilgisayar Programcılığı Önlisans programı hakkında detaylı bilgi almak için çağrı destek hattımızdan yardım alabilirsiniz.


Kuruluş :
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu iki yıllık eğitim ve öğretim vermek üzere 30.03.1994 tarihinde kurulmuştur. 2002-2003 eğitim öğretim yılında, METEB projesi kapsamında, Turgutlu Endüstri Meslek Lisesi ile ilişkilendirilerek; Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama II. Öğretim Programı eğitim ve öğretime başlamıştır. 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılından itibaren YÖK kararı ile programın adı Bilgisayar Programcılığı olarak değiştirilmiştir. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı I. Öğretim Programı eğitim ve öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece :
Öğrenciler müfredat programındaki tüm şartları ve mezuniyet gerekliliklerini başarıyla tamamladıktan sonra, “Bilgisayar Programcılığı” alanında Önlisans derecesi ile mezun olurlar.

Derecenin Düzeyi (Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans, Doktora) :
Önlisans

Kabul ve Kayıt Koşulları :
Bilgisayar Programcılığı programına, meslek liselerinin ilgili bölümlerden (Bilgisayar Yazılımı, Bilgisayar Donanımı, Bilgisayar İşletmeni, Bilgisayar İşletmeni Teknisyenliği, Bilgi İşlem ve Bilgisayar çıkışlı öğrencileri)mezun olup, Mesleki Sınavsız Geçiş ile gelenler veya normal liselerden mezun olup, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS)’nin ilgili türde belirlenen YGS Puanını alıp ÖSYM tarafından yerleştirilen öğrenciler kabul edilmektedir. Yurtiçi veya dışında eşdeğer programda öğrenimine başlamış bir öğrenci yatay geçiş için başvuru yapabilir.

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar
İngilizce dersi için her akademik dönem başında muafiyet sınavı düzenlenmektedir. Başarılı olanlar İngilizce dersinden muaf olurlar.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları :
Bulunmamaktadır.

Program Profili :
Bilgisayar Programcılığı programımız; "Bilişim" sektöründe çalışabilecek, çalıştığı şirketlerde bilgi ve becerilerini rahatlıkla kullanabilecek, analitik düşünme yeteneğini kazanmış "Bilgisayar Programcısı" yetiştirmektedir.

Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle) :
Mezunlarımız başta bilgisayar yazılım, donanım, bilişim, iletişim ve finans kuruluşları olmak üzere, büyük ve orta ölçekli, bilgisayar birimlerini içlerinde bulunduran işletmeler, Belediye,hastahane vb devlet kurumlarının, bilgi teknolojileri ve alt yapısının projelendirilmesinde, kurulumunda, işletilmesinde, teknik servis hizmetlerinde, yazılım ve web tasarım şirketlerinde; tekniker, teknik destek uzmanı, sistem uzmanı, satış uzmanı, yazılım uzmanı ve orta kademe yönetici olarak çalışmaktadırlar. Ayrıca bireysel imkanlarıyla mesleki alanlarında satış, servis, yazılım ve donanım şirketi kurabilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş :
İki yıl süreli bu programı bitirenler, ÖSYM tarafından yapılan dikey geçiş sınavı sonunda Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Öğretmenliği, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bölümlerine devam edebilirler. Mezunların 2016-2017 öğretim yılında Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerine dikey geçiş yapmak istiyorlarsa 2016 Dikey Geçiş Sınavına (DGS) girmek zorundadırlar.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme :
Lisans ve önlisans düzeyinde yürütülen kayıt, eğitim ve öğretim ve sınavlarda uygulanacak usul ve esaslar Manisa Manisa Celal Bayar Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde belirlenmiştir. Sınav değerlendirme kuralları, ayrıca ilgili dersin ders tanıtım ve uygulama formunda açıklanmıştır. Lütfen geniş bilgi için Ders Öğretim Planı bölümündeki ilgili derse bakınız.

Mezuniyet Koşulları :
Öğrenim süresi 4 yarıyıl olup, eğitim dili Türkçedir. Mezuniyet için öğrencinin 120 kredi ders alması, Genel Ağırlıklı Not Ortalamasının (GANO) 4.00 üzerinden en az 2.00 olması, aldığı derslerden başarılı sayılması için başarı notunun en az CC olması (GANO'su en az 2.00 olması koşuluyla DC ve DD harf notu da "geçer" kabul edilir) ve 40 iş günü Endüstriye Dayalı Öğrenimini (Staj) başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme ) :
Tam zamanlı

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)
Bölüm Başkanı: Yrd.Doç.Dr. Faruk DURMAZ
Tel: 0.236.313 55 02 (Dahili 113)
Faks: 0.236.314 45 66
e-posta: faruk.durmaz@bayar.edu.tr
Manisa Celal Bayar Üniversitesi Turgutlu Meslek Yüksekokulu
Belediye Fidanlık Tesisleri 45400 Turgutlu MANİSA

Bölüm Olanakları :
Bilgisayar Programcılığı programında derslerimiz en yeni teknolojilerle donatılmış bilgisayar laboratuarlarında (eğitmen bilgisayarı hariç 20 bilgisayarlı 4 laboratuvar), en güncel programlar kullanılarak, proje ve ödev uygulamaları ağırlıklı, sektör deneyimi olan öğretim elemanı kadromuzla yapılmaktadır. Ayrıca 40 işgünü zorunlu staj uygulamamızla öğrencilerimiz okulda öğrendikleri teorik bilgilerin iş hayatındaki uygulamalarını öğrenme imkanı bulmaktadırlar.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi - Turgutlu Meslek Yüksekokulu - Bilgisayar Programcılığı Programı