Tanıtım

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Tanıtım

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 2012 – 2013 Öğretim Yılı içerisinde Turgutlu Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı Önlisans Bölümü (95 öğrenci ) ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Maliye Tezsiz Yüksek Lisans Bölümü (25 öğrenci) ile eğitime başlamıştır.

2013 – 2014 öğretim yılında bu bölümlere ek olarak Fen Bilimleri Enstitüsü Mühendislik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans (59 öğrenci), Sağlık Bilimleri Enstitüsü Sağlık Hizmetlerinde İletişim Tezsiz Yüksek Lisans ( 75 öğrenci), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Lisans( 72 öğrenci), Soma Meslek Yüksekokulu İş Sağlığı ve Güvenliği Önlisans (93 öğrenci), Salihli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Önlisans ( 93 öğrenci) programları eklenmiş ve 2014-2015 öğretim yılında ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Lisans (11 öğrenci), Ahmetli Meslek Yüksekokulu İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans (67 öğrenci), Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans( 52 öğrenci) programlarının eklenmesiyle bölüm sayıları arttırılmıştır.

Bugün yaklaşık 1280 öğrencimiz uzaktan öğretim yöntemiyle öğrenimlerini sürdürmektedir. Buna ilave olarak Üniversitemizin çeşitli birimlerinden 7840 kadar öğrencimiz ortak zorunlu dersleri (Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili ve Yabancı Dil) uzaktan eğitim yoluyla eş zamanlı olarak almaktadır.

CBÜ-UZEM, kurulu altyapısını eğitim – öğretimin yanı sıra gerek üniversitemiz gerekse diğer kamu kuruluşlarıyla paylaşarak toplumumuza yararlı olmayı da amaç edinmiştir. Bu bağlamda 2014 yılı içerisinde Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ile Üniversitemiz arasında “Aday Memur Eğitimlerinin Uzaktan Eğitim Yoluyla Verilmesi” işbirliği protokolü imzalanmış ve 146 aday memur ile eğitim gerçekleştirilmiştir. Aday Memurlara yönelik bu avantajlı program kendi üniversitemiz bünyesinde de 39 aday memur ile uygulanmıştır.

Manisa İl Sağlık Müdürlüğü ile yapılan bu çalışma diğer kurumlarımıza da örnek olmuştur. 2014 yılı içerisinde Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü (88 aday memur) , Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü (51 aday memur) ile işbirliği protokolü imzalanıp eğitimler verilmiş olup 2015 yılı içerisinde Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ( 108 aday memur), Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü (103 aday memur) ile de eğitim hazırlıklarına başlanmıştır.

Bunun dışında 444 9 228 no’lu Çağrı Destek Hattı ile öğrencilerimize ve uzaktan eğitim hakkında bilgi almak isteyen kişilere 08:00 – 24:00 saatleri arasında online destek hizmeti de sunulmaktadır.

2015-2016 Öğretim Yılı içerisinde açılması plânlanan uzaktan eğitim programları ile gelişmekte olan bilimsel metotlara dayalı eğitim programları oluşturulmakta, öğrencilerin özgürlük alanları genişletilerek daha özgür bir üniversite oluşturulması hedeflenmektedir. Böylece üniversitemizin vizyonu, misyonu ve stratejik hedefleri ile uyumlu bir çalışma gerçekleştirilmektedir.Değişen ve gelişen bir üniversite olarak vizyonumuz; ulusal ve uluslararası düzeyde yetkin, saygın ve işbirliğine açık bir eğitim ve araştırma kurumu olmaktır.

Misyonumuz ise; evrensel bilgi üreterek, toplum ve insanlık yararına kullanmak; çağdaş anlayışta, sorumluluk sahibi bireyler yetiştirerek ülke kalkınmasına sosyo-kültürel, teknolojik ve bilimsel yönden katkı sağlamaktır.

 Aktif olan ve açılması planlanan uzaktan eğitim programları ile gelişmekte olan bilimsel metotlara dayalı eğitim programları oluşturulmakta, öğrencilerin özgürlük alanları genişletilerek daha özgür bir üniversite oluşturulması hedeflenmektedir. Böylece üniversitemizin vizyonu, misyonu ve stratejik hedefleri ile uyumlu bir çalışma gerçekleştirilmektedir.