Uzaktan Eğitim Nedir

Uzaktan Eğitim Nedir

Uzaktan Eğitim Nedir

Uzaktan Eğitim sssssUzaktan Eğitim ; zamandan ve mekandan tamamen bağımsız bir şekilde öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmaksızın mevcut var olan bilgisayar teknolojileri vasıtası ile tamamen sanal ortamda canlı, görüntülü, sesli olarak derslerin işlendiği, katılımcının istediği zaman bunları tekrar izleyebileceği ve görüntüleyebileceği, günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamında geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir eğitim sistemidir.

Uzaktan Eğitim ; bir açık öğretim sistemi ya da örgün öğretimin yanında başvurulan ikinci sınıf bir öğretim sistemi değildir. Aksine yıllardır ileri düzey gelişmiş ülkelerde uygulanan ve en yeni ölçme ve değerlendirme metotları kullanılan, en modern donanıma sahip eğitim sistemidir.

 

Neden Uzaktan Eğitim ? Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

  • Uzaktan Eğitim; Öğrenci merkezlidir.
  • Uzaktan Eğitim; Fırsat eşitliği sunar.
  • Uzaktan Eğitim; Fiziksel engelli öğrencilere eğitim olanağı sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; Geniş öğrenci kitlesine eğitim hizmeti sunabilen bir eğitim sistemidir.
  • Uzaktan Eğitim; Zaman ve mekandan bağımsızdır. Coğrafi ve bölgesel engelleri ortadan kaldırır.
  • Uzaktan Eğitim; Gelişmiş araçlarla ders işleme imkanı sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; Geleneksel eğitimden yararlanamayan kişiler için vazgeçilmezdir.
  • Uzaktan Eğitim; Eğitim ve Öğretim ortamına 7/24 erişim olanağı sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; İşte çalışmak zorunda olan kişilerin öğrenimlerine devam edebilmesini sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; Evlilik, askerlik, çocuk sahibi olma gibi nedenler sebebi ile eğitimine ara veren kişilere kaldığı yerden devam etme şansı verir.
  • Uzaktan Eğitim; Her bir öğrencinin kendi öğrenme hızında öğrenim görmesine imkan sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; Bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde erişme imkanı sağlar.
  • Uzaktan Eğitim; Yüzyüze eğitimde gereken ulaşım, barınma, konaklama, beslenme gibi ek harcamaları ortadan kaldırır.
  • Uzaktan Eğitim; Öğretim elemanlarıyla etkileşimli ve dinamik bir öğrenme süreci yaşatır.
  • Uzaktan Eğitim; Uzaktan Eğitim mekandan bağımsız olması yönüyle öğrencilerin internet erişimi olan her hangi bir yerden istedikleri kalitede eğitim almalarına olanak sağlar.

 

 

Uzaktan Eğitim Özellikle Kimler İçin Uygundur?

Uzaktan Eğitim herkes için uygundur ve örgün eğitim sisteminin dezavantajlarının pek çoğunu ortadan kaldırır. Yaşam düzeninizi değiştirmeksizin eğitim görme hakkı verir.

Örgün öğretimde bulunan ;

  • Maliyet (İl dışından gelen öğrenciler için yurt, öğrenci evi vb. harcamalar)
  • Ulaşım güçlüğü
  • Farklı bir ülkede yada şehirde öğretim görme engeli
  • Bedensel engeller
  • İş hayatı ya da kurulu bir yaşam düzeninin bozulması


gibi dezavantajlar Uzaktan Eğitim sisteminde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Bir yandan iş hayatınıza devam ederken öteki yandan eğitiminizi devam ettirebilirsiniz ya da Manisa dışında herhangi bir ilden kampüse gelme gibi ulaşım sıkıntısı yaşamaksızın kendi evinizden eğitim hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

 

Uzaktan Eğitim Öğrencilerinin Hakları Nelerdir?

Uzaktan Eğitim programlarında okuyan öğrencilerimiz ; öğrenci kimliği edinme, üniversitenin sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerinden ve olanaklarından yararlanma ve Manisa Celal Bayar Üniversitesi öğrencilerine sağlanan diğer bütün olanaklardan yararlanabilmektedir. 

 

Uzaktan Eğitim Programlarının Üniversitenin Diğer Programları Arasında Eğitim Kalitesi Farkı Var Mı?

Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin diğer (Örgün ve İkinci Öğretim) programlarında eğitim veren ve kendi alanında uzman akademisyenler Uzaktan Eğitim öğrencilerine eğitim vermektedir. Öğretim elemanlarının derse devamı, derslerin işlenişi ve kalitesi Manisa Celal Bayar Üniversitesi Uzaktan Eğitim ve Araştırma Merkezi (CBU UZEM) tarafından kontrol edilmekte ve çeşitli uygulamalar ile ölçülmektedir.

Örgün öğretimde olduğu gibi öğretim elemanları ve öğrenciler arasında canlı dersler yapılmaktadır. Uzaktan Eğitim öğrencilerimiz canlı dersler esnasında öğretim elemanları ile iletişime geçebilir ve sorularını yöneltebilirler. Buna ilaveten öğrencilerimiz çeşitli uygulamalar ile günün herhangi bir saatinde öğretim elemanları ile (özel mesaj vb.) iletişime geçebilirler.

Alacak olduğum diplomamda "Uzaktan Eğitim" ibaresi yer alacak mıdır?

YÖK Genel Kurulu'nun 30.03.2017 tarihli Genel Kurul Kararı uyarınca " uzaktan eğitim programlarında düzenlenecek olan diplomalarda uzaktan eğitim ibaresinin yer alması" zorunlu hale getirilmiştir.

Uzaktan Eğitimde Sınavlar Nasıl Yapılmaktadır?

Üniversitemizin Uzaktan Eğitim programlarında vize sınavlarınız tamamen internet üzerinden yapılmaktadır. Yüksek Öğretim Kurulu'nun (YÖK) uzaktan eğitim derslerinin sınavlarının internet ortamında yapılması ile ilgili düzenlemesi sebebi ile not ortalaması ağırlığı %20'dir. Uzaktan Eğitim dönem sonu final sınavınızın not ortalaması ağırlığı %80dir ve programınızın var olduğu Meslek Yüksekokulu/Fakülte/Enstitü tarafından belirtilen yerlerde gözetmenler eşliğinde gerçekleşir.